42-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Čeština není jediný jazyk, v němž se označení dvou základních protilehlých směrů v prostoru silně propojilo s morálkou. „Pravá“ dala vzniknout pravdě, správnosti nebo pravosti, a „levá“ naopak levárně či levotě. Terminologie odráží historický vztah společnosti ke své zhruba desetiprocentní menšině, která k psaní, práci nebo hygieně používá dominantně levou končetinu: po staletí byli leváci považováni za prokleté, záludné a hříšné či přinejmenším neprakticky disponované a hodné přeučení.

Dnes už podobné předsudky téměř zmizely, ale příčiny téhle menšinové stranové orientace stále zůstávají trochu nejasné. Před pár týdny se poznání posunulo přece jen o kousek dál, když britští vědci objevili část genetické informace zodpovědné za leváctví.

Hledá se šnek

Že za leváctví může částečně genetika, víme už dlouho. Obvykle se udává, že zhruba z jedné čtvrtiny, což ukazují výzkumy dvojčat a dědičnosti v párech, kde jsou oba partneři leváci. Zbytek formují různé vlivy prostředí hlavně během prenatálního vývoje, o nichž zatím nemá věda moc jasno.

Až dosud se také nevědělo, jaké geny jsou za tento biologický znak vlastně zodpovědné. Je zřejmé, že půjde spíše o složitý komplex vlivů než jeden levácký gen – a tým výzkumníků z Univerzity v Oxfordu nyní objevil jeho první střípek. Prozkoumal záznamy o genetické informaci téměř čtyřiceti tisíc leváků uložené v gigantické databázi UK Biobank, do níž v rámci výzkumu svěřují zdravotní údaje statisíce dobrovolníků. A objevil jednu…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte