Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Brazilský Švejk se učí čínsky

U knihy Reprodukce od Bernarda Carvalha, spisovatele a novináře z Ria de Janeira, se možná český čtenář bude cítit jako ten brazilský, když čte Švejka. Haškův román je obžalobou válečné mašinerie, brazilské dobrodružství zase zachycuje neustálé reprodukování neověřených informací a absurditu své doby, kdy impérium hlouposti živí hlavně dezinformace, polopravdy v médiích i na sociálních sítích, stejně jako neschopnost navázat smysluplný dialog. Reprodukce není tak rozsáhlá jako Švejk, ale je stejně vtipná, chytrá – a alarmující.

Bezejmenný student čínštiny míří na kurz do Šanghaje. Jeho učitelka totiž zmizela, ale pak ji uviděl právě na letišti a oslovil ji; což neměl dělat. Policie měla echo, že žena převáží drogy, a hrdina je zatčen.  Autor často staví na hlasech svých postav a platí to i zde: knihu už tady opouští tradiční vypravěč a nastává jakási vtipná variace na Kafkův Proces, kdy studenta a nadšeného čtenáře dezinformačních médií vyslýchá zabedněný velitel protiteroristické jednotky, který naopak nesleduje nic. Z dialogu je navíc čtenáři předkládána jen jedna strana: student tu vypráví svůj příběh zkrachovalého ekonoma a rozvedeného frustrovaného muže, který bloguje, je na Facebooku – zkrátka „má názory“. A podobně jako Švejk chrlí konspirační historky a neustále odbíhá od tématu.

Umlká, když policista odejde, a za zástěnou slyší další hluchý dialog – tentokrát odpovědi policistky, která vypráví absurdní historky…

I_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte