Pouhých devět slov, tak krátká je novela školského zákona z pera zastupitelů Karlovarského kraje, kterou poslanci zřejmě projednají tento týden. Přesto může jít o zásadní proměnu českého vzdělávání. Výrazně by se totiž omezila šance dětí studovat střední školu. Pokud změna projde, krajští radní by mohli diktovat ředitelům, kolik dětí přijmou ke studiu. A tahle novela je jen první v řadě, kterou krajští politici chtějí měnit českou vzdělávací politiku.

Proti svobodné volbě

„Předpokládaný počet přijímaných uchazečů může zřizovatel podmínit svým schválením,“ říká zmíněná karlovarská novela. Zřizovatelem většiny středních škol jsou právě kraje. Dnes mohou řediteli do počtu studentů mluvit nepřímo, konkrétně navrhovat úpravy kapacity školy v rejstříku škol. Kraje by ale chtěly víc, každý rok přímo rozhodnout, kolik dětí nastoupí na gymnázium a kolik do učení, kolik z nich bude zedníkem a kolik zdravotní sestrou.

Zatím se zdá, že se pro tuhle změnu nenajde dost poslaneckých hlasů, soudě alespoň z toho, že do sněmovny jde s „nesouhlasným stanoviskem“ vlády. Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) se jedná o nesystémový zásah do rozdělení pravomocí mezi zřizovatelem a ředitelem školy, který by přinesl řadu komplikací. Ředitel by například musel v důsledku krajských zásahů propouštět nebo přijímat učitele. Není ani jasné, kdy by vlastně kraj zasáhl, jestli před přijímačkami, nebo po nich. A především, kdyby jeden kraj omezil třeba místa na gymnáziích a druhý ne,…

I_obalka_R04_OPRAVA 2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04_OPRAVA 2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte