39-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Případ Čapí hnízdo je pravomocně zastaven. Andrej Babiš a dalších pět obviněných jednali při přípravě žádosti o padesátimilionovou dotaci pro Čapí hnízdo účelově, konspirovali, zakrývali skutečné vlastníky a jejich propojení s Agrofertem, ale podvod to nebyl. Tolik vzkaz ze zdůvodnění dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha. Případ sice může zvrátit nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, ale stopka kauze vyvolává potřebu pojmenovat, jak účelově vylákaná dotace na Čapí hnízdo zasahovala tři roky do tuzemské politiky, jednání vlády a vnímání spravedlnosti. I jak její vyšetřování pomohlo k prozření společnosti, že právní stát není něco automaticky trvalého, ale že se za jeho existenci a platnost musíme každý den znovu a znovu stavět.

Spojení s Agrofertem není důvod

Informace o zastavení případu a jeho důvodech dostávala veřejnost od počátku září v několika etapách, a to způsobem, který nesvědčí o sebejistotě a profesionalitě státních zástupců. Nejprve unikla do médií neoficiální informace, že Jaroslav Šaroch vyšetřování zastavil. Následující oficiální reakce Městského státního zastupitelství v Praze zněla, že jde jen o „koncept“, který Šarochovi musí schválit jeho nadřízený Martin Erazím. Ten to po desetidenním prostudování spisu o více než dvaceti tisících stránkách opravdu udělal.

Zároveň v několika krátkých odstavcích poprvé oficiálně vysvětlil, proč se on i jeho podřízený po dvouletém vyšetřování případu rozhodli nevyslyšet výzvu detektivů a nepodat na…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte