45A_archiv Marka Harrisona
Mark Harrison

Pane profesore, máte rád jogurt?

Ano, mám jogurt moc rád a mám ho každé ráno k snídani.

Když teď německé noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung analyzovaly dopady britského odchodu z EU bez dohody na britské hospodářství, dospěly k tomu, že v důsledku všeobecného chaosu by se řada dosud běžného zboží – třeba jogurty – mohla stát těžko dostupným luxusem. Takže plánoval jste už, co budete v brzké budoucnosti snídat?

Myslím si, že v případě brexitu bez dohody může nastat nedostatek celé řady čerstvého zboží, kamiony se zastaví na přechodech v Doveru a Calais a jejich náklad se bude kazit. Nemá ale cenu cokoli plánovat, existuje příliš mnoho možností, odkud komplikace mohou přijít, a v tuto chvíli není možné říct, kterého jídla bude méně a kterého dost.

Na svém blogu jste nedávno napsal, že britský trh se s problémy vyplývajícími z brexitu bez dohody vyrovná. Argumentoval jste historií, co přesně z ní lze odvodit?

Jsem si jistý, že když zboží zmizí z regálů nebo se zdraží, lidé se přizpůsobí. Nezbytný totiž není jogurt, ale kalorie, bílkoviny, vitaminy a jiné živiny. A ty se dají získat z jiných potravin. Občas zaslechnu, že současná hrozba náhlého zpřetrhání ekonomických vazeb mezi sousedy, kterou přinese brexit, je bezprecedentní. A to samozřejmě není pravda. Británii se už něco podobného stalo v roce 1914 a pak i v roce 1939. Po vypuknutí první světové války si…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte