Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Kniha na podzim

Pět let čekal na přeložení do češtiny oceňovaný titul slovenské spisovatelky Veroniky Šikulové Mezerovitý plod. Mezitím se jí doma podařilo získat nejprestižnější literární cenu a tady pro překlad uznávanou autorku Kateřinu Tučkovou. O prázdninách tak vyšla částečně autobiografická próza česky – a dá se říct, že to bylo skvělé načasování.

Titul si padesátnice Šikulová vypůjčila od včelařů a signalizuje nákazu včelstva a blížící se smrt. Ta se vkrádá také do úlu, domova „Hrdinky“, jež se stará o těžce nemocnou matku. Právě v září – v době, kterou má z dětství spojenou s nejvýraznějšími pachy a chutěmi, v době, kdy vše dozrává a hojnost se může rychle proměnit v hnilobu – provází matku pravidelně na chemoterapii. Ještě mladé ořechy, pecky meruněk nebo vůně švestek dokážou probudit zasuté vzpomínky a vidět stárnoucí nemocnou ženu zase jako krásnou a přísnou lékařku, která pevnou rukou řídila rodinu. Vracejí se vtipné historky o otci, bohémském spisovateli, i žárlivost na mladší sestru. Vše na pozadí idylického vinařského městečka Modra, kde se autorka narodila. Vzpomínání ale přináší i bolestné uvědomění, že „Hrdince“ se podobně vést rodinu nedaří. Její muž bere antidepresiva a a pozornost syna si musí kupovat; rozpíná se v ní pocit, že nerozumí dnešnímu světu a mladým. „Ona už nepředběhne vlak a někdy je jí líto, že neumí zprostředkovat dětem, jaké to všechno bylo a jak to vůbec nebolelo!“ Píše autorka ve třetí osobě a zcizuje jednoduše to, co by mohlo být vnímáno…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte