Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Obránci volného trhu

Afričané vědí to, na co my začínáme zapomínat

Náladu, jaká dnes panuje ve světové ekonomice, je možné nejlépe popsat jako ponurou. Pesimismus je těsně svázán se ztrátou víry ve volný trh a obchod, dvě síly, jež poháněly světovou ekonomiku posledních sedm desetiletí. Spojené státy, jež byly dlouho nejodhodlanějším stoupencem těchto myšlenek, přešly do plně merkantilistické polohy. Velká Británie, původně velmoc volného obchodu, odchází z Evropské unie, s níž má nejrozvinutější tržní vztahy. Čína se snaží být méně závislá na zahraničních firmách a globálních dodavatelských řetězcích. Zdá se, že trend je všude stejný. S výjimkou Afriky.

Afričtí lídři minulý měsíc téměř bez povšimnutí médií oznámili vznik kontinentální zóny volného obchodu, jež zahrne 1,3 miliardy lidí do ekonomického prostoru o hodnotě 3,4 bilionu dolarů. Úspěch projektu bude záviset na tom, zda jednotlivé země skutečně sníží cla a další obchodní bariéry, pokud tak ale učiní, mohou podle Mezinárodního měnového fondu v následujících desetiletích zaznamenat  ekonomický růst až o 50 procent. Slovy MMF, „může se jednat o ekonomický zvrat pro celý kontinent“.

Růžová se skvrnami

V Africe se nachází šest z deseti nejrychleji rostoucích světových ekonomik. Nová africká střední a vyšší třída o síle 250 milionů lidí může do roku 2050 povzbudit pětinásobný vzestup zájmu o zboží a služby. Světová banka zjistila, že třetina všech reforem pravidel regulujících podnikání v letech 2017–2018 proběhla v subsaharské Africe, jež se může také pochlubit pěti z…

I_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte