13B_jaros Autor: Milan Jaroš

Koho zajímá, jak budou v nejbližších letech vypadat tuzemské lesy, může si právě teď udělat výlet na jižní Vysočinu. Kolem Třebíče a Telče leží tisíce hektarů názorných ukázek, jak bude vypadat česká krajina za domky nebo chalupami jejích obyvatel. Jsou to mýtiny.

Ta, která leží na hřebeni mezi Budíškovicemi a Dobrohoští, pár kilometrů od Dačic, je už rok stará. Zem je pokrytá těžko prostupným zeleným houštím, z něhož do dvacetimetrové výšky trčí pár štíhlých osamocených borovic. Pod nimi kraluje ostružiní a o svou budoucnost tu zápasí naváté zárodky budoucího lesa, malé buky, duby, javory a břízy. Jsou to jen ze země rostoucí proutky, naopak vedle nich rostoucí smrčky už získávají typickou světle zelenou huňatost. Některé uspějí, většina ne. Pohled kolem ukazuje, že zdejší letitý regionální předpoklad „les rovná se smrk“ definitivně končí.

13E_jaros
Autor: Milan Jaroš

13D_jaros
Autor: Milan Jaroš

Vysočina, a především její jižní část, je tento rok epicentrem kůrovcové nákazy. Experti odhadují, že kůrovec neustoupí ještě v příštích třech až pěti letech. Na Vysočinu přišel z Jeseníků a jihovýchodní Moravy, a od Jihlavy bude v budoucnu postupovat do středních, jižních a nakonec západních a severních Čech. Cestou sežere téměř každý smrkový porost, na který narazí. A protože je řeč o prostoru, v němž je každý druhý strom jehličnan (a v drtivé většině právě smrk), je pohled na okolí Dačic tak poučný.

Snadná cesta

Kůrovcová kalamita nejvíce ze všeho připomíná řádění…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte