A police officer encourages a young boy to shake the foot of a captive crocodile in Dili, East…
Autor: New York Times, Profimedia

Pláže Východního Timoru jsou mimo hlavní město Dili překvapivě čisté a téměř liduprázdné. Ve výhni nedělního odpoledne se hned za městem na kilometr dlouhé pláži Dolok oan s jasně žlutým pískem ve stínu stromů usadilo jen několik málo místních rodin. Nikdo se nekoupe, lidé si vesměs jen povídají, smějí se u doneseného oběda a občas okřiknou hlučné děti pobíhající na pláži. Ve vodě jsem sám a daleko se nezdají jen rodiny na pláži, ale i starosti s pomalu se rozbíhajícím projektem.

Druhý den v kanceláři při procházení statistických údajů o zemi náhodou narazím na nečekanou informaci – v zemi za posledních deset let dvacetkrát vzrostl počet útoků mořských krokodýlů na člověka. V zemi s 1,2 milionu obyvatel je každý měsíc hlášeno alespoň jedno úmrtí na krokodýlí útok. Čísla se mi ihned spojují se vzpomínkou na včerejší koupání v moři a prázdnou pláž. Začínám pátrat dále a objevuji příběh spojující krokodýly se samotnou identitou Východního Timoru.

Podle dávného mýtu o původu země je ostrov zkamenělým krokodýlem Lafaek Diak (v překladu „dobrý krokodýl“), který se z přátelství s lidským chlapcem obětoval a nechal po své smrti vzniknout ze svého těla ostrov Timor. Timořané dodnes používají pro označení krokodýla slovo „abo“, což v místním jazyce tetum je zároveň výraz pro prarodiče. Zabít krokodýla je v zemi nejen nezákonné, ale je to i kulturní tabu. Krokodýli jsou na Timoru natolik uctíváni, že rodiny obětí se často zdráhají o útoku i mluvit s úřady. Mnozí místní totiž…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte