Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Agenda

Právě jsem zabil Američana

Opožděné vyšetřování případu smrti afghánského vojáka přineslo první a překvapivé obviněné

Devatenáctiletý voják afghánské jednotky v Herátu Vahidulláh Chán přišel loni koncem října za svým velitelem, podal mu zbraň a řekl: „Právě jsem zabil Američana.“ A popsal mu, jak zastřelil člena posádky amerického vozu, který jel kolem. Vyplývá to z informací Respektu vycházejících z šetření, která vedou české, afghánské i americké policejní složky v rámci vyšetřování smrti mladého afghánského vojáka. Existuje podezření, že Chán byl v průběhu následujících hodin při výsleších ubit nebo umučen. Na české straně je zatím výsledkem vyšetřování vedeného v přísně tajném režimu obvinění čtyř důstojníků české armády z neoznámení trestného činu. Jak zjistil z několika zdrojů Respekt, ani jeden z nich nebyl přítomen výslechům Chána, jejž vedli postupně afghánští, čeští a američtí vojáci. Výslechům, po nichž Chán zemřel na následky mnoha zranění v americké vojenské nemocnici v Afghánistánu.

Okolnosti jeho smrti obestírá zatím mnoho nejasností. Jisté je, že střílel, obětí však nebyl Američan, jak se Chán domníval, ale český voják Tomáš Procházka. Proč Chán zabíjel, není jasné, nevíme, jestli to udělal jako žoldák terorismu, nebo zda byl útok odpovědí na nějaké osobní příkoří. Oběť si zřejmě vybral náhodně. Respektu se podařilo zjistit pár detailů událostí, které se odehrály po jeho zatčení.

Afghánští vojáci jej předali do vazby české jednotky. Obětí byl český voják a bylo podezření, že šlo o teroristický útok. V takových případech se podle vojenských expertů při tzv. taktických…

I_obalka_R31_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2692
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte