Často slýcháváme, že v dnešních vyhrocených časech se demokraté s republikány nedomluví prakticky na ničem. Skutečným skandálem je ale to, na čem naopak panuje naprostá shoda. Nejlepším příkladem je nejspíše vojenský  rozpočet. Předminulý týden schválila dolní komora Kongresu, o níž republikáni tvrdí, že je ovládaná demokratickými radikály, armádní výdaje na rok 2020 ve výši 733 miliard dolarů. Republikáni jsou nanejvýš rozhořčeni, protože oni žádali spolu s prezidentem Trumpem částku ve výši 750 miliard dolarů. Jinými slovy, v největší položce nemandatorních výdajů federálního rozpočtu, jež představuje více než jejich polovinu, dělí demokraty od republikánů 2,3 procenta. Tak vypadá dnešní zhoubný washingtonský konsenzus.

Americký vojenský rozpočet se vymkl kontrole, postrádá strategickou vizi, je skandálně špatně řízený, naprosto nehospodárný, a přesto pořád roste. Pentagon vloni konečně souhlasil s auditem poté, co mu čtvrt století úspěšně vzdoroval – a samotná prověrka stála zcela ve stylu Pentagonu 400 milionů dolarů. Většina složek – pozemní jednotky, námořnictvo, letectvo, námořní pěchota – neuspěla. „Ani jsme to nečekali,“ přiznal tehdejší náměstek ministra obrany Patrick Shanahan.

Humři a krabi

Zvláštní generální inspektor pro rekonstrukci Afghánistánu identifikoval nadbytečné výdaje ve výši 15,5 miliardy, to ale jenom díky tomu, že kontroloval pouze 53 miliard ze 126 miliard vyhrazených na afghánskou rekonstrukci do roku 2017. V dopise v roce 2018 pak…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte