Kultura

O rozvodech a dětech

Z tvorby Američanky Ann Patchett se k nám zatím dostaly romány Bel cantoZemě divů zasazené do exotických prostředí a poháněné napínavým dějem. Právě přeložené a v zahraničních recenzích oslavované Společenství stojí na opačném pólu: jemně odstíněným psychologicko-sociologickým pozorováním mapuje životy obyčejných bílých středostavovských rodičů a jejich potomků v průběhu padesáti let na území USA.

Román je autorčiným nejintimnějším dílem, prozaička pocházela z rozvedené rodiny a musela koexistovat s nevlastními sourozenci. Tady je jich šest a na prázdniny se z Kalifornie sedmdesátých let přesunují k „druhé rodině“ do Virginie, kde se jejich společenství oddává dobrodružstvím – dokud jeden z nich nešťastnou náhodou nezemře. Zbývající pětici událost poznamená až do dospělosti: nikdo si ji přitom nevybavuje přesně, protože je spoutává citová potřeba vyhnout se pravdě. Tedy do chvíle, kdy se jedna z nich, někdejší studentka Franny, svěří se svou verzí staršímu partnerovi-spisovateli, který ji obratem vtělí do veleúspěšné knihy. Ostatní to rozhořčeně vnímají jako vyzrazení tajemství, které také slouží jako nit pro patchworkové sešití příběhu šesti hrdinů. Autorka svůj román komponuje jako řadu volně propojených epizod, podobně jako drží pohromadě současné postnukleární rodiny, a vystihuje tak nynější realitu víc než klasické rodinné ságy.

Zároveň to odpovídá jejímu pojetí lidského bytí coby řady všedních a nepatrných rozhodnutí, která ovšem…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte