30-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Nestává se často, aby informace anonymního zdroje, která se kromě britského bulváru neobjevila nikde jinde, vyvolala tak masivní zájem a vyhrocené reakce. Přesně to se ale stalo se zprávou, že v nové bondovce bude agenta tajných služeb s označením 007 hrát černošská herečka Lashana Lynch. Přestože informace deníku Daily Mail nebyla z jiného zdroje potvrzena a přímo v textu se hned ve čtvrté větě píše, že „tradicionalisté mohou být v klidu“, protože nejde o náhradu Bonda, ale o novou postavu, která po filmovém agentovi po jeho (zřejmě dočasném) odchodu jen převezme kódové označení, tradicionalisté dělali všechno možné, ale v klidu nezůstali. Éterem i po síti se nesl stesk, že „pokrokáři“ ničí kdeco a už došlo i na staré dobré bondovky.

Problém však je, že strážci odkazu autora knižní předlohy bondovek Iana Fleminga trestuhodně zaspali. Od poloviny devadesátých let do roku 2012 se v celkem sedmi filmech v roli šéfky MI6 objevovala žena. V jednom díle Bondovi zdatně sekunduje čínská agentka Wai Lin s hodností plukovnice a velkým talentem pro kung-fu, v dalším černá agentka CIA Jinx, která mu několikrát zachrání život. Nic z toho samozřejmě ve Flemingových předlohách nenajdeme. Přesto po tomto neortodoxním nakládání s předlohou v minulých letech nikdo ani nevzdechl. Proč se tedy bouře strhla právě teď a v takové intenzitě? Možné vysvětlení souvisí s Jamesem Bondem jen okrajově.

S Kuberou na WC

Současný rozruch způsobil souběh několika faktorů: ekonomické i etické…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1767

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte