Má být jedním z velkých darů svobody možnost cestovat letadly poháněnými nezdaněným benzinem? Ultraliberál by možná v okamžiku ideologické bujarosti přitakal, co ale konzervativec? Odpověď zní – konzervativec taky, pokud s palcem na Twitteru moc nepřemýšlí a snaží se zúčtovat s politickými soupeři.

Řeč je o Miroslavu Kalouskovi, který nevydržel přihlížet návrhu Pirátů zdanit palivo používané v mezinárodní letecké dopravě, vyrovnat tak rozdíly s vlaky či autobusy a prospět ochraně životního prostředí. Zakladatel TOP 09 reagoval na takový návrh tweetem: „Jedním z velkých darů svobody, kterou jsem půl života neměl, je možnost volně a za přístupnou cenu poznávat svět. Je to i důležitá součást vzdělání. Pokud to @PiratskaStrana chce zdražit a omezit tak cestování chudším vrstvám, jsem zásadně proti.“

Nejde o Kalouska, ale spíš podivnou, populismem podbarvenou představu, že letecké cestování je něco jako základní lidské právo. Není, zvlášť pokud se zjevně podepisuje na emisích skleníkových plynů, které ženou planetu do problémů, jež postihnou nejvíc ony „chudší vrstvy“.

Daně jsou běžným ekonomickým nástrojem, který se nemusí líbit zapřisáhlým liberálům, protože ubírá z jejich svobody nakládat s penězi podle vlastního uvážení. Se svobodou, kterou Kalousek půl života neměl, však v rozporu nejsou. To ostatně dokazuje i fakt, že daní jako takových se konzervativci neštítí, není tedy důvod, proč by tak měli činit v oblasti letecké dopravy.

Pirátský návrh navíc počítá se…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2453

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte