Montreal,Canada,23 August,2018.Models on the runway at the Fashion & Design Festival.Credit…
Autor: Alamy, Profimedia

„Ty jsi z Čech? Kolik máte obyvatel?“ ptá se mě spolužačka před seminářem, a když jí řeknu přibližné číslo, odpoví s překvapením: „To je skoro jako my!“ Nechápavě na ni koukám a zmateně si v hlavě přepočítávám, kolik je vlastně Kanaďanů. Můj výraz pochopí, tak svá slova upřesní: „My v Québecu.“ Není to poprvé ani naposledy, kdy se v Montrealu setkávám s québeckým nacionalismem (Québec je kanadská frankofonní provincie se stejnojmenným hlavním městem). Možná překvapivým odvětvím, kde se projevuje výrazně, je módní průmysl.

„Je hodně těžké prosadit v obchodech jiný než québecký design. První, na co se mě ptají, je, odkud značka pochází,“ vypráví mi Michal Velhartický, který se do Montrealu přestěhoval před dvěma lety, aby založil pobočku zlínské firmy Playbag, která ručně šije batohy, peněženky a jiné doplňky. „Stěhoval jsem se s manželkou, která je Kanaďanka, a přemýšlel jsem, jaký kulturní artikl bych rád vyvezl ze své země, nebyla to cílená strategie, expandovat zrovna do Québecu.“ V kavárně moderní budovy národní knihovny jsme se snažili přijít na to, v čem tkví montrealská posedlost místními značkami.

„Před pár dny jsem se vrátil z Toronta, kde mi proto, že jsme malá česká firma s příběhem, chtěli utrhnout ruce. Byli nadšení, že vidí něco nového. To se mi tady nestane,“ srovnává Michal Montreal s nejlidnatějším anglofonním městem Kanady a pokračuje: „Spousta lidí se chytá na marketing, kterému říkám ušlechtilý, firma z každého prodeje třeba zachrání polární lišku…

I_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte