Střet zákazníkova přání a živnostníkova názoru dorazil i do Polska. Tamní Ústavní soud předminulý týden rozhodl o případu tiskaře z města Lodž, který odmítl vytisknout plakáty pro jednu z tamních organizací hájící práva sexuálních menšin. Argumentoval tím, že se obsah plakátů příčí jeho svědomí a křesťanské víře. Soudy nižší instance mu za to vyměřily pokutu, zákazníky podle nich diskriminoval. Ústavní soud se jej ale zastal: svědomí a víra jsou v jeho pohledu podstatné důvody pro to, aby zákazníka neobsloužil, jak mu jinak nařizuje zákon.

Je to téměř identický spor, jaký v minulosti rozhodovaly soudy ve Spojených státech a Velké Británii. Tam šlo o cukrárny, které odmítly zhotovit dort pro svatby homosexuálů. Podobný případ známe i z Česka. V dubnu se tuzemský Ústavní soud zastal ostravského hoteliéra, který ubytování svých ruských hostů podmiňoval tím, že písemně vyjádří nesouhlas s ruskou anexí Krymu. Česká kauza je jiná – nešlo tu o víru a sexuální menšiny, ale o vyjádření názoru –, ve všech třech případech nicméně daly soudy za pravdu poskytovatelům služeb a jejich proklamovaným názorům a svědomí. Ti čeští argumentovali tím, že podnikání je i způsob seberealizace a vyjádřit svůj nesouhlas s jasným porušením mezinárodního práva (jímž anexe Krymu je) je přiměřené. Polští ústavní soudci se ke kolegům připojili a v zemi se rozběhla debata o tom, zda nevytvářejí svým rozhodnutím zákonnou šedou zónu s velmi nejasnými pravidly.

Můj názor

Lodžského tiskaře Adama J…

I_obalka_R28_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R28_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1396

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte