Na seriál Černobyl (HBO),  který skončil minulý týden, diváci zřejmě hned tak nezapomenou. V internetové filmové databázi IMDb získal dosud nejvyšší hodnocení 9,7 bodu z 10. Filmoví příznivci zažívali nadšení, co všechno je možné natočit. Jakkoli například sloupkařka časopisu The New Yorker seriálu vyčítá některá nepřesná zachycení života v SSSR (například výhrůžky aparátníka Ščerbiny vědci Legasovovi, že ho zastřelí, pokud mu ihned nevysvětlí fungování reaktoru), Černobyl přináší obdivuhodně detailní rekonstrukci dechberoucího dramatu ve věrně zachycených kulisách reálného socialismu.

Čeští diváci si mohou klást otázku, zda se Černobyl objeví v České televizi. Lze očekávat, že odvysílání tak působivé rekonstrukce jaderné katastrofy bude znervózňovat ty, kdo doufají ve stavbu dalších jaderných elektráren. O nich se již několik let debatuje a vlády se nemohou rozhodnout. Teď to mohou mít ještě o něco těžší.

Díky zručnosti tvůrců seriál velmi srozumitelně vysvětluje, proč k tragické havárii došlo. Ani laik patrně nepodlehne pocitu, že dnešní reaktory jsou stejně nebezpečné jako ty v Černobylu. Opět ale díky velmi plastickému popisu černobylských událostí a především kvůli povaze nepředstavitelných sil zavřených uvnitř jaderných reaktorů lze dnes těžko žádat, aby se rozhodování o jaderných elektrárnách odehrávalo zcela kupecky chladně, bez pochyb, obav a emocí.

Naopak. Jedna věc jsou technologie, jež od časů Černobylu…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2434

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte