Výsledky voleb do Evropského parlamentu jsou nejednoznačné, což znamená, že každá strana může do jisté míry vyhlásit vítězství. Pravicoví populisté posílili, totéž ale platí pro některé jasně levicové strany, jako jsou Zelení. Jediným nezpochybnitelným závěrem je, že přitažlivost tradičních stran, jež dominovaly evropské politice od roku 1945, znovu ochabla a jejich moc zeslábla.

Volby jsou ale často zpožděným odrazem sociálních změn. Veřejnost si nějaký problém uvědomí a začne se jím zabývat často až ve chvíli, kdy je v podstatě zažehnán. Soustřeďme se na dvě otázky, jež podle většiny pozorovatelů pohánějí populismus na Západě: strach z přistěhovalců a nedostatek ekonomických příležitostí. V obou případech se zdá, že krize sice pominula, hněv však trvá.

Nová realita

Počet přistěhovalců přicházejících nelegálně do Evropy je na nejnižším bodě za posledních pět let. V roce 2018 překonalo Středozemní moře ve snaze vstoupit do Evropy zhruba 150 tisíc lidí, o 89 procent méně než v roce 2015. Výsledek odráží spolupráci Evropy se zeměmi v severní Africe a na Blízkém východě, posílení tamních hranic a podporu ekonomického rozvoje, kombinovanou s přísnějším azylovým režimem. Žadatelé o evropský azyl jsou nyní odmítáni v poměru 2 : 1, to je pravý opak statistiky z roku 2015.

Ve Spojených státech jsme svědky něčeho podobného. Přistěhovalectví z Mexika, tedy otázka, o níž Donald Trump emotivně řečnil, když ohlašoval svou kandidaturu, se v podstatě otočilo do protisměru.…

I_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte