O britské premiérce Therese May se dá říct, že se skutečně poctivě pokoušela dát Britům to, co si v referendu o odchodu z EU před třemi lety odhlasovali. Pokusila se zemi odtrhnout od „Bruselu“ a zároveň se s bývalými unijními spojenci dohodnout na co nejtěsnějších vazbách do budoucnosti. Kompromisní dohoda o odchodu odrážela těsný výsledek samotného britského referenda a zásady, na kterých trvá EU.

Výsledek speciálně v Británii nenadchl nikoho, na kompromisy není vhodná doba. Theresa May neuspěla, třikrát se pokusila protlačit smlouvu parlamentem, třikrát hlasování prohrála, jedna z porážek byla tak drtivá, že v historii britského parlamentu nemá obdoby. Na konci tříletého úsilí jsou slzy obrazně i doslova, Theresa May zjevně odchází se zlomeným srdcem a Británie je ještě rozpolcenější, než byla před třemi lety.

Průnik zájmů neexistuje

Dramatická polarizace na britských ostrovech byla vlastně poslední kapkou, která premiérku připravila o funkci. Když se vyjednávání uvnitř parlamentu táhlo tak dlouho, až nakonec Britové musí vyrazit k volbám do parlamentu organizace, jejíž opuštění si už před třemi lety odhlasovali, ukázala se neschopnost vládní strany v plné míře. Část země touží po revizi brexitu, nejhmatatelněji se ale hněv Britů projevil mohutným nástupem Brexit Party Nigela Farage.

Jeho pravicově populistická strana ani nepředstírá, že má jakýkoli program s výjimkou co nejrychlejšího odchodu z EU bez dohody. A protože Farage o tomto odchodu rozhodovat…

I_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1904

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte