Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Zlomené srdce Británie

Po odchodu Theresy May lze očekávat vyhrocené postoje vůči Evropě

O britské premiérce Therese May se dá říct, že se skutečně poctivě pokoušela dát Britům to, co si v referendu o odchodu z EU před třemi lety odhlasovali. Pokusila se zemi odtrhnout od „Bruselu“ a zároveň se s bývalými unijními spojenci dohodnout na co nejtěsnějších vazbách do budoucnosti. Kompromisní dohoda o odchodu odrážela těsný výsledek samotného britského referenda a zásady, na kterých trvá EU.

Výsledek speciálně v Británii nenadchl nikoho, na kompromisy není vhodná doba. Theresa May neuspěla, třikrát se pokusila protlačit smlouvu parlamentem, třikrát hlasování prohrála, jedna z porážek byla tak drtivá, že v historii britského parlamentu nemá obdoby. Na konci tříletého úsilí jsou slzy obrazně i doslova, Theresa May zjevně odchází se zlomeným srdcem a Británie je ještě rozpolcenější, než byla před třemi lety.

Průnik zájmů neexistuje

Dramatická polarizace na britských ostrovech byla vlastně poslední kapkou, která premiérku připravila o funkci. Když se vyjednávání uvnitř parlamentu táhlo tak dlouho, až nakonec Britové musí vyrazit k volbám do parlamentu organizace, jejíž opuštění si už před třemi lety odhlasovali, ukázala se neschopnost vládní strany v plné míře. Část země touží po revizi brexitu, nejhmatatelněji se ale hněv Britů projevil mohutným nástupem Brexit Party Nigela Farage.

Jeho pravicově populistická strana ani nepředstírá, že má jakýkoli program s výjimkou co nejrychlejšího odchodu z EU bez dohody. A protože Farage o tomto odchodu rozhodovat…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].