Jak dlouho může v Česku zůstat u moci vláda, jejíž odpůrci dokážou opakovaně zaplnit velká náměstí včetně Václavského? Cynik asi odpoví, že maximálně čtyři roky, ani o den víc. A možná dodá, že potom mohou přijít další roky, ale zase jen čtyři. Idealista si bude myslet, že proti plnému Václaváku se vládnout nedá, a bude se moci odvolat na zkušenost Petra Nečase, proti jehož reformám se legendární náměstí v centru Prahy zaplnilo rok před pádem jeho vlády. (Ovšem Nečas nakonec samozřejmě odstoupil kvůli něčemu jinému.)

Proti Babišovi se velká pražská náměstí plní už měsíc a on sám dává ostentativně najevo, že ho to nijak nevzrušuje. Možná se ukazuje, že nerozhoduje počet účastníků, ale argumenty, s nimiž se do ulic vydávají. V Babišově případě jsou pořád trochu na vodě. Někdo říká, že demonstruje proti ministryni spravedlnosti, jiní proti Babišovi, další proti mocenskému bloku Babiš–Zeman. To by asi bylo nejlogičtější, protože kvůli němu konflikt mezi premiérem a veřejností vznikl. Pokud by neúřadoval prezident, který na Babišovi jako premiérovi bez ohledu na trestní stíhání trvá, muselo by možná ANO do doby, než se kauza Čapí hnízdo vyřeší, dodat jiného šéfa vlády a Česko by se tím víc podobalo normální slušné zemi, kde se trestní stíhání a vládnutí nemíchá.

Plná náměstí – ať už je Babiš vezme vážně nebo ne – nás aspoň upozorňují na další důležité věci. Třeba na úpadek novin. Na sociálních sítích se minulý týden objevilo srovnání titulních stran Babišových deníků MF…

I_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2405

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte