Po minulém týdnu je možná trochu více jasno v plánech, jak posílit nezávislost zdejších státních zástupců. Na sněmovním kulatém stole se zástupci všech parlamentních stran (s výjimkou Okamurovy SPD, která se nezúčastnila) a ministryně spravedlnosti Marie Benešová shodli na několika věcech: nejvyšší státní zástupce by měl být vládou odvolatelný jen po kárném řízení, ne bez udání důvodu, jak je tomu nyní. Podobné jistotě se dnes už těší všichni jemu podřízení vedoucí státní zástupci. Funkční období šéfů státních zastupitelství by mělo být ohraničené a výměna na postech by se měla rozložit na několik let a pokud možno do funkčních období alespoň dvou budoucích vládních kabinetů.

Potíž může vzniknout při cestě za naznačenými cíli. Benešová slíbila předložit vládě už napsanou ministerskou novelu v průběhu června s tím, že zákon by mohl být schválen do konce roku. Opozice má obavu, že projednávání obsáhlé novely se zasekne na některém z méně podstatných detailů, a ve výsledku nebude nic – jako se to stalo už několikrát v minulosti. Navrhuje proto přijmout krátkou novelu právě jen o nejvyšším státním zástupci a funkčních obdobích, a obsáhlejší změny nechat na později. Benešová však sází na vládní materiál, který sepsal její předchůdce Jan Kněžínek. Pokud na svou stranu získá komunisty, kteří vládu tolerují, bude její cesta otevřená.

Konec Jana Kněžínka a nástup Benešové vyvolal velkou vlnu protestů. Demonstrující mají obavu, že premiér Babiš jmenoval Benešovou kvůli vlastním…

I_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1470

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte