Celkem třiatřiceti velkých amerických IT firem se dotkne rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa stvrzené ministerstvem obchodu – zakázat prodej špičkové technologie, vyráběné v USA, čínské společnosti Huawei. „Dekret zabrání tomu, aby cizí firma využívala americkou technologii způsobem potenciálně podkopávajícím národní bezpečnost Spojených států nebo jejich zájmy v oblasti zahraniční politiky,“ komentoval rozhodnutí tamní ministr obchodu Wilbur Ross. Co tohle rozhodnutí znamená pro bezpečnost USA, Evropy – a pro samotný Huawei?

Zdržení – a šance

Světová odborná média se shodnou na dvou věcech. Čínská společnost Huawei je technologicky nejdále, pokud jde o přípravu na budování nové mobilní internetové sítě 5G. Půjde o systém, který bude řídit technologický chod světa – od dopravy přes energetiku, zdravotnictví až po domácnosti. A v něm budou převážně „stroje“ či „věci“, jak se teď častěji říká, řídit zase jiné „stroje“ nebo „věci“. Před tím, že by se takový systém mohl dostat pod kontrolu komunistické Číny, varují experti, tajné služby i někteří politici už několik let.

Druhý bod shody – čínská společnost Huawei je sice špičkou v oboru, ale dodnes neumí vyrobit čipy, které jsou pro „její“ sítě a technologické produkty podstatné, a nakupuje je u amerických, britských či tchajwanských výrobců. Huawei už asi čtyři roky mluví na různých veletrzích o tom, že vyvinul výkonný čip (má název Kirin), ale dosud ho nikdo v žádném výrobku Huaweie nikdy nenašel.

[pull-quote…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3005

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte