The ruins of the German city of Dresden after allied air raids.
Okamžik velkého obratu k lepšímu. (Drážďany na konci druhé světové války) • Autor: UIG via Getty Images

https://open.spotify.com/episode/5fo4qcCHFnlazx4BVp0y5P

Ve stejnou chvíli, kdy v Paříži hořela katedrála Notre-Dame, šlapalo Národní sdružení Marine Le Pen na paty hnutí Emmanuela Macrona, o němž on sám tvrdí, že usiluje o „evropskou renesanci“. Ve Španělsku získala v celostátních volbách jeden z deseti hlasů extrémně pravicová strana Vox prosazující reakčně nacionalistické postoje, vůči nimž měla být španělská postfrankistická demokracie údajně imunní. Národovečtí populisté vládnou v Itálii a do Evropského parlamentu na kandidátce tzv. Bratrů Itálie kandiduje pravnuk Benita Mussoliniho. Pravicově populistická strana Finové, dříve Praví Finové (aby se tak odlišila od „nepravých“ Finů s nesprávnou barvou kůže nebo nesprávným náboženstvím), získala ve volbách minulý měsíc téměř stejný počet hlasů jako finští sociální demokraté. V Británii je možné nadcházející evropské volby vnímat jako druhé referendum o brexitu, i tam se ale zápas odehrává na stejném základním půdorysu jako ve zbytku Evropy. Nigel Farage je madam Le Pen v anglických gumácích, Pravý Fin ve tvídovém saku.

Mezitím, snad aby oslavila 30. výročí sametových revolucí z roku 1989, odsoudila polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost chartu práv LGBT+ jako útok proti dětem. V Německu tamní Alternativa pro Německo úspěšně využívá národoveckou rétoriku, o níž jsme se domnívali, že je navěky mrtvá, jen s tím rozdílem, že v roli fackovacího panáka Židy nahradili muslimové. Vzpomeňte na varování Bertolta Brechta:…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte