20-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Jsou rozmazlení, sobečtí a nesamostatní. A není divu. Zatímco jejich kamarádi z početnějších rodin museli tvrdě bojovat o každou hračku, dělit se o borůvkový koláč a přebalovat mladší sourozence, jedináčci měli vždycky všechno jen pro sebe. Asi jste takový názor už někdy slyšeli, ostatně i selský rozum napovídá, že by na něm mohlo něco být. Stereotyp o rozmazlených sobcích definuje pohled na jedináčky už od 19. století a mnoho jednorozených nešťastníků jeho chuť zakusilo od okolí v podobě uštěpačných poznámek. Všem takovým teď nabízíme po prožitých křivdách malé vykoupení: exaktní věda povahu jedináčků zdaleka nevidí tak černě.

V duchu doby

Onen opovržlivý tón se dá vystopovat i na akademické půdě. Pionýr americké psychologie Granville Stanley Hall na sklonku 19. století prohlásil, že být jedináčkem je samo o sobě nemoc. A jeho současník Eugene W. Bohannon v roce 1896 uskutečnil vůbec první odborný výzkum tohoto fenoménu.

Design jeho studie, jak se dnes říká, byl sice trochu pochybný, Bohannon se prostě zeptal dvou set lidí, co si myslí o jedináčcích. Zato výstupy byly o to jednoznačnější: za extrémně rozmazlené prohlásilo jedináčky 196 respondentů. Psycholog pak ve svém odborném článku přidal ještě charakteristiky jako zženštilí, přecitlivělí, namyšlení, prolhaní a pár dalších.

Nutno dodat, že věda o rodině nikdy nebyla úplně imunní vůči dobové morálce a přelom století charakterizovala jistá společenská úzkost ze snižování porodnosti, která se projevovala…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1548

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte