Do tuzemské politiky vstoupila čokoláda. Premiér Andrej Babiš ve spotu před evropskými volbami oznámil, že Česko je „popelnicí Evropy“ a EU křivdí českým dětem, které si nemohou koupit stejnou „originál Milku“ jako děti německé či rakouské.

Babišův avizovaný boj za „originál Milku“ má pár háčků. Téma dvojí kvality potravin, s nímž premiér nyní halasně přichází, vnesli na scénu europoslanci (z těch českých hlavně sociální demokratka Olga Sehnalová) už před dobrými třemi roky. A stejně dlouho tato praxe nadnárodních řetězců už Unií, a hlavně její východní částí, řádně hýbe. Díky srovnáním státních i spotřebitelských organizací je všeobecně známo, že obchodníci prodávají po Unii stejně balené zboží v jiném složení a jiné smyslové kvalitě. Východ Unie na to doplácí především ve výrobcích z masa a mléka či u sladkých limonád. Tam také selhává argumentace výrobců a obchodních řetězců, že polští nebo čeští zákazníci preferují umělá sladidla či strojově vyráběný drůbeží separát. Ale neplatí to jednoznačně jednosměrně. Jak víme díky srovnání tuzemského dTestu, mohli by například němečtí politici před eurovolbami agitovat tím, že německé děti si musí namáčet hranolky do méně kvalitního a chutného kečupu značky Heinz než potomci Čechů.

Hlavní potíž Babišova výroku je však v tom, že je to lež. Milka v Evropě dvojí standardy a skryté šizení zákazníků aktuálně nepraktikuje. Z nezávislých laboratorních srovnání vyplývá, že slavná čokoláda ve fialovém obalu je identická po celém…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte