V Americe se blíží promoce, je čas opustit školu a začít si hledat zaměstnání. Americká ekonomika je navzdory posledním otřesům na burze v solidním stavu. Roste 120 měsíců po sobě a není mnoho náznaků, že by v ní měla splasknout nějaká bublina. Nezaměstnanost je nízká, inflace pod kontrolou, mzdy konečně rostou a roste také produktivita práce, což je asi nejdůležitější. Některé z těchto trendů mohou být nakonec dočasné, nelze ale popřít, že ekonomické ukazatele jsou silně pozitivní.

Dobré ukazatele však pravděpodobně nezmění nic na datech o distribuci růstu. Předminulý víkend jsem byl poctěn příležitostí přednést absolventskou řeč na Ohijské státní univerzitě a předpověděl jsem v ní, že absolventi, kteří budou hledat práci, ji také najdou – ve velkém městě.

Mark Muro ze think tanku Brookings Institution vypočítal, že v posledních deseti letech se do 53 největších amerických městských oblastí soustředilo 71 procent populačního růstu, dvě třetiny růstu zaměstnanosti a dechberoucí tři čtvrtiny celkového ekonomického růstu. Polovina všech nových pracovních příležitostí ve Spojených státech se vlastně koncentrovala do pouhých 20 velkých měst.

Malá města a americký venkov mezitím přicházely o své obyvatele a k ekonomickému růstu nepřispívaly téměř vůbec. Situace by byla ještě horší, nebýt rozmachu těžby břidlicové ropy, jenž přinesl velké množství pracovních příležitostí právě na venkov.

Společná hospodářská komise Kongresu nedávno vydala zprávu, v níž…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte