NORTH SENTINAL ISLAND, INDIA - MARCH 5, 2018: DigitalGlobe Imagery of North Sentinel Island, India. Ostrov Severní Sentinel • Autor: DigitalGlobe/Getty Images

Loni v listopadu byl domorodci obývajícími ostrov Severní Sentinel v Bengálském zálivu zabit mladý Američan John A. Chau, který se sem vypravil přes přísný zákaz indických úřadů, aby tu šířil křesťanskou víru. Den předtím mu Sentinelci prostřelili šípem Bibli, kterou držel před sebou jako štít. Přesvědčení, že mu svatá kniha zachránila život, možná zapáleného křesťana utvrdilo ve víře, že je pod Boží ochranou. A tak připlul podruhé.

Chau přitom neohrožoval jen sebe, zákaz přibližovat se k ostrovu má chránit především domorodce. Přenos nějaké běžné choroby představuje pro izolované ostrovany fatální riziko. Seznam původních společností, které nezdecimovaly zbraně cizinců, ale jimi zavlečené nemoci, je velmi dlouhý.

Kauza zabitého misionáře evokující viktoriánskou éru dává připomenout, že na Zemi jsou stále skupiny lidí žijící mimo kontakt s globalizovanou civilizací. Podle odhadu z roku 2013 dosahuje počet izolovaných kmenů celosvětově asi stovky, což by mohlo odpovídat zhruba pěti až deseti tisícům lidí. Je to ale spíš věštění z křišťálové koule, různé kvantifikace totiž směšují dvě alternativy: společnosti, které opravdu dosud nebyly v kontaktu se zbytkem světa, a skupiny, jež o existenci jiného světa sice vědí, záměrně ho však odmítají. Právě tato druhá možnost platí pro většinu známých případů ať už v neproniknutelném pralese Jižní Ameriky, v oblastech Západní Papuy nebo také pro ostrov Sentinel – dějiště loňského příběhu.

Proti puškám a dělům

Sentinel…

I_obalka_R02
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte