Čtenář si možná vzpomene na rozruch, který vloni na stránkách deníku The New York Times vyvolal anonymní činitel současné americké administrativy, když popsal jakési „spiknutí“ uvnitř Bílého domu. Mělo se jednat o obranný val složený z „dospělých“ členů establishmentu odhodlaných čelit vrtochům prezidenta Donalda Trumpa. „Všichni, kdo prezidenta znají, vědí, že není ukotven k žádným rozpoznatelným principům, jimiž by se řídilo jeho rozhodování,“ psal anonymní znalec s tím, že skupina vzbouřenců chce využívat Trumpova politického kapitálu, zároveň ale bránit důsledkům jeho lidských nedostatků.

Spolčení popsané přímo jedním z vládních úředníků znělo skandálně, vlastně ale dobře zapadalo do úvah, které provázely celou první polovinu Trumpova funkčního období. Analýzy fungování Bílého domu běžně pracovaly s tím, že prezident je nevyrovnaný a jeho názory se zásadně rozcházejí s tradičními americkými postoji poválečné éry, je však obklopen zkušenými představiteli elity, kteří spolu s pojistkami zabudovanými do systému americké demokracie dokážou zabránit nejhoršímu. Ducha doby pak ztělesňovala úvodní scéna z bestselleru investigativního novináře Boba Woodwarda Fear (Strach), v níž poradce pro ekonomické otázky Gary Cohn krade z Trumpova stolu dopis oznamující Jižní Koreji vystoupení USA ze společné zóny volného obchodu. Krok by podle poradce vedl ke katastrofě na Korejském poloostrově, krádež chaotickému prezidentovi skutečně jeho záměr překazila.

Dnes, na počátku…

I_obalka_R02
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte