Kultura

Hebká mašinka

William S. Burroughs byl autor vyzbrojený sekáčkem na maso

Nikdo by se ani po letech neodvážil tvrdit, že William S. Burroughs je snadný autor – jakkoli je jeho jméno opředeno jednoduchými legendami. Stal se tím, čemu se říká kultovní postava, a pro mnohé je celebritou srovnatelnou s rockovými hvězdami. Potíž je však v tom, že takto se jeví jen v určité zkratce, jež bývá často příliš selektivní: vidí jen drogy a obscénnosti a nerozlišuje, co podstatného přinesla beat generation.

Pokud ale nahradíme kult reálnou osobou, nelze nevidět, že Burroughsova díla – jeho knihy, obrazy či filmy, na nichž spolupracoval – jsou významnou součástí umění 20. století. To potvrzuje i jeho Hebká mašinka, kterou Josef Rauvolf mistrovsky převedl do češtiny a bezezbytku splnil to, co je úkolem překladatele: naučit vlastní jazyk promlouvat jazykem originálu.  Název nedávno vydané knihy odkazuje k lidskému tělu a k proměnám v jeho prožívání, v nichž se stírá hranice mezi halucinací a realitou; odkazuje však rovněž k tomu, jak se tělo vzpírá či podléhá agresivním mechanismům kontroly.

Jako mapa

Stejně tak není možné přehlížet, že tento skandální autor získal velmi široké a solidní vzdělání. Na Harvardu dokončil bakalářské studium v oboru anglický jazyk a literatura a krátce se věnoval i studiu medicíny ve Vídni. Nemluvě o všemožných znalostech, které shromáždil na svých četných cestách. V roce 1943 se pak poprvé setkal s Allenem Ginsbergem a Jackem Kerouacem. A od tohoto okamžiku se datuje jejich vzájemná spolupráce i samo označení…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte