Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Hebká mašinka

William S. Burroughs byl autor vyzbrojený sekáčkem na maso

Nikdo by se ani po letech neodvážil tvrdit, že William S. Burroughs je snadný autor – jakkoli je jeho jméno opředeno jednoduchými legendami. Stal se tím, čemu se říká kultovní postava, a pro mnohé je celebritou srovnatelnou s rockovými hvězdami. Potíž je však v tom, že takto se jeví jen v určité zkratce, jež bývá často příliš selektivní: vidí jen drogy a obscénnosti a nerozlišuje, co podstatného přinesla beat generation.

Pokud ale nahradíme kult reálnou osobou, nelze nevidět, že Burroughsova díla – jeho knihy, obrazy či filmy, na nichž spolupracoval – jsou významnou součástí umění 20. století. To potvrzuje i jeho Hebká mašinka, kterou Josef Rauvolf mistrovsky převedl do češtiny a bezezbytku splnil to, co je úkolem překladatele: naučit vlastní jazyk promlouvat jazykem originálu.  Název nedávno vydané knihy odkazuje k lidskému tělu a k proměnám v jeho prožívání, v nichž se stírá hranice mezi halucinací a realitou; odkazuje však rovněž k tomu, jak se tělo vzpírá či podléhá agresivním mechanismům kontroly.

Jako mapa

Stejně tak není možné přehlížet, že tento skandální autor získal velmi široké a solidní vzdělání. Na Harvardu dokončil bakalářské studium v oboru anglický jazyk a literatura a krátce se věnoval i studiu medicíny ve Vídni. Nemluvě o všemožných znalostech, které shromáždil na svých četných cestách. V roce 1943 se pak poprvé setkal s Allenem Ginsbergem a Jackem Kerouacem. A od tohoto okamžiku se datuje jejich vzájemná spolupráce i samo označení…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte