64_ilustrační foto profimedia
Neplést si se sběrným dvorem. • Autor: Profimedia, Stock Budget

V Liberci byla otevřena už třetí nábytková banka v Česku. Využití zde najdou staré skříně, pračky i kočárky. „Nepleťte si nás ale se sběrným dvorem, nábytek najde využití u lidí ohrožených chudobou,“ říká zakladatelka nábytkové banky Štěpánka Bátrlová.

Kde se nápad založit nábytkovou banku v Liberci zrodil?

Jedna funguje už tři roky v Brně, další v Kralupech nad Vltavou, ale tam přijímají nábytek k charitativnímu prodeji a podporují z toho organizaci, která se věnuje drogově závislým. Nás oslovil spíš brněnský model, kdy je nábytková banka součástí komplexní pomoci sociálně potřebným, a v rozjezdu nám pomohla Agentura pro sociální začleňování v Liberci.

Jak fungujete?

Snažíme se pomáhat komplexně. Pokud se člověk dostane do svízelné situace a ocitne se v nouzi, je potřeba, aby nejprve kontaktoval některou ze sociálních služeb v Libereckém kraji. Ta zjistí, s čím přesně daný klient potřebuje pomoct, zda s nábytkem, potravinami, finančně, či má jiný problém… Pokud potřebuje dovybavit byt, pošle ho pracovník sociální služby k nám.

Co máte na skladě?

Přijímáme jen nepolstrovaný nábytek – kvůli švábům a štěnicím. Nábytek omyjeme, nastříkáme na něj logo nábytkové banky, to kvůli prevenci proti zneužití naší služby, aby jej třeba někdo nepřeprodal dál. Najdete tu všechno – kuchyně, skříňky, nádobí, doplňky pro miminka, kočárky, oblečení, postýlky… Nejčastěji…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte