52A_foto Oldřich Tocauer_archiv Zbyška Siona
Zobrazit vlastní martyrium. (Tomalík v ateliéru na Radničních schodech v roce 1959)

Byl to ten okamžik, kdy se zrodila hvězda. Psal se říjen roku 1960, Antonínovi Tomalíkovi bylo jedenadvacet let a přátelé ho vybrali na ilegální žižkovskou výstavu Konfrontace. Na akci se sešli mladí autoři, kteří se přes vyhlášení abstrakce za pronásledováníhodný druh umění rozhodli ignorovat oficiální politiku komunistické strany a věnovat se milovanému oboru tajně. Patřil mezi ně i o generaci starší Vladimír Boudník, nejrespektovanější osobnost zdejšího výtvarného undergroundu.

„Kluci, tady Tonda, to je ono, z něho si vemte příklad,“ prohlásil Boudník na vernisáži, když vzal Tomalíka otcovsky kolem ramen. Tomalíkova díla byla na výstavě nejradikálnější: reliéfní obrazy zalité asfaltem vypadaly jako otevřené hroby, z nichž vyčnívaly ohlodané kosti popravené svobodné kultury. Z Boudníka se díky knihám Bohumila Hrabala později stala legendami opředená figura. Stejný osud mohl potkat i Tomalíka. Jenže to by nesměla jeho hvězda v pouhých osmadvaceti letech zhasnout. Tento čtvrtek uběhne osmdesát let od jeho narození a při té příležitosti si stojí za to jeho zapomenutý příběh připomenout.

Český Jackson Pollock

Pocházel z Jablunkova a v hornické rodině se zformoval jeho výbušný temperament, na který dodnes vzpomíná jeho přítel Zbyšek Sion. Poznali se v roce 1954 v Brně na Škole uměleckých řemesel. Z ní Tomalíka ve třetím ročníku vyhodili kvůli špatné docházce a s o rok starším Sionem se tak mohl přesunout do Prahy, aby se přihlásili na Akademii výtvarných…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1686

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte