Zkuste si na chvíli představit, jak stále častější úvahy demokratů o odvolání Donalda Trumpa znějí v uších desítek milionů jeho voličů. Mnozí z nich ho podpořili, protože mají pocit, že jimi vzdělané kosmopolitní elity opovrhují, že je ignorují nebo se jim vysmívají – nejvíce právníci a novináři. A co se stane, když jejich člověk vyhraje volby? Tytéž elity se pustí do série manévrů s cílem zvrátit výsledek. Takový krok by masivně posílil třídní nenávist, jež živí Trumpův úspěch. Tématem by se místo Trumpových přešlapů stala urputnost a obsese demokratů. A nakonec by samozřejmě všechno selhalo, protože Senát kontrolovaný ze dvou třetin republikány nebude hlasovat pro prezidentovo odsouzení a umožní mu tak, aby se vychloubal „osvobozujícím rozsudkem“ jako zlatou medailí.

Já vím, mnozí zapáleně tvrdí, že tady nejde o politickou otázku, ale spíše o morálku a právo. Říkají, že Kongres nemá po přečtení Muellerovy zprávy jinou možnost než naplnit svou povinnost a odvolat prezidenta. Tento pohled však spočívá na naprostém nepochopení impeachmentu. Ten je ve své podstatě politickým procesem, nikoli právním. To je také důvod, proč používá jinou terminologii než běžné trestní procedury a proč je rozhodnutí svěřeno do rukou politického orgánu, tedy Kongresu, a nikoli soudů.

Gerald Ford v roce 1970, když byl ještě šéfem opozice dolní komory Kongresu, nabídl nejupřímnější definici přestupku hodného impeachmentu: „Je to ten, který považuje v daný historický okamžik za dostatečně…

I_obalka_R18_oprava1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18_oprava1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte