Prezident České republiky Miloš Zeman se vydal popáté na návštěvu Číny a podobně jako vzal minule do Pekingu Krtečka, usadil nyní do svého letadla jiného slavného Čecha – Jaromíra Jágra. Ten odlétal s plánem, že se v Pekingu nechá jmenovat „ambasadorem čínského hokeje“ a pomůže jej propagovat ve světě. Plán byl splněn, slavný sportovec získal velvyslanecký titul a chystá se před zimní olympiádou 2022 v Pekingu popularizovat a trochu také vychovat zatím spíš neúspěšný čínský hokej.

Jenže svět je komplikovanějším prostorem, než by si kladenská hokejová celebrita možná přála. Lidé se v něm nedělí jen na ty, kteří už hru na ledě s pukem milují, a ty, kteří to teprve potřebují naučit. Pokud se Jágr nechal zlákat na prezidentskou, a tedy politickou cestu, stal se chtě nechtě účastníkem politické, a tedy ne vždy příjemné debaty, která se kolem podobných cest točí. Přitom jedno z jejích těžko pominutelných témat se také týká „výchovy“ a bohatých zkušeností, které s ní už Číňané mají. Tahle výchova – nebo přesněji převýchova – nemá své ambasadory, sportovci kvůli ní nesedají do prezidentských letadel, a pokud se ji čínský režim snaží „popularizovat“, pak tiše, cíleně a v podobě, jakou by nikdo z účastníků prezidentského letu nechtěl podstupovat.

Zemanova – a taky Jágrova – cesta do Číny se shodou okolností odehrává krátce poté, co před americkým Senátem vypovídali experti amerického ministerstva zahraničí o tom, že systém tzv. převýchovných koncentračních…

I_obalka_R18_oprava1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18_oprava1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2472

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte