Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Od věci

Vltava je ideální řez

Praha - Podskalí - řeka Vltava Vojtěch Bechler
Vidět řeku geologickýma očima. (Vojtěch Bechler, Pražské Podskalí, 1850) • Autor: ČTK

Je oslavována v písních, byla jí věnována symfonická báseň, je opředená mnoha pověstmi. Je to však i neskutečně pestrý geologický řez českou krajinou. Řeč je o Vltavě. Knihu, jež je hlubokým vyznáním této řece, sepsal a před pár dny vydal devadesátiletý nestor české geologie a vodák Ferry Fediuk.

Vodáci 13. dubna slavnostně otevírali Vltavu pro letošní sezonu. V ten den vyšla i kniha Skály a vody Vltavy, v níž této řece vzdáváte hold jako geolog. Proč jste se vlastně do psaní pustil?

Je pravda, že jsem celoživotní profesí geolog, zároveň jsem také hojně pěstoval vodáctví, jezdil na kajaku a kanoi. Dokonce jsem měl námořní knížku, protože jsem se kdysi plavil s dalšími sedmdesáti kolegy z třicítky zemí půl roku západním Tichomořím, kde jsme zkoumali mořské dno. Takže k vodě mám vřelý vztah.

Nicméně zpět k Vltavě. V čem je pozoruhodná?

Vltava je fenomén z pohledu kulturního, je to naše národní řeka, ale také tisíciletá obchodní trasa, svědectví lidské historie. Řeka je navíc pozoruhodná z pohledu živé i neživé přírody. Na své 432 kilometrů dlouhé pouti ze šumavských kopců k Mělníku protíná polovinu Čech a je to ideální geologický řez rozmanitými geologickými podložími; prastarými horninami od prvohorních vápenců v pražské pánvi, druhohorních sedimentů v křídové pánvi přes třetihorní údolí, říční terasy čtvrtohor, holocenní pěnovce… Najdeme tu žuly, krystalické břidlice, vulkanity i…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 349
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte