Zasedani vlady
Marie Benešová • Autor: Milan Jaroš

Nikdo neuvažuje o tom, že by měl ministr spravedlnosti odejít. Nemluvilo se o tom ani na Hradě na pravidelné schůzce o stavu justice počátkem února. A státní zastupitelství pracuje dobře. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman je možná trochu neviditelný, ale já osobně nevidím důvod, proč by se něco mělo měnit. To je shrnutí názorů, které před čtrnácti dny sdělila Respektu poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Marie Benešová. Dnes je všechno jinak. Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek nečekaně oznámil, že odchází, a Marie Benešová jej poslední dubnový den ve funkci nahradí. Co se za těch čtrnáct dnů stalo? Jedna operace určitě – na stůl státního zástupce Jaroslava Šarocha doručila policie svůj spis o vyšetřování Čapího hnízda s návrhem na obžalobu premiéra Andreje Babiše, jeho ženy, dcery a dalších tří lidí kvůli podvodu s evropskými dotacemi. Kněžínek dával v souvislosti s Čapím hnízdem vždy jasně najevo, že ctí nezávislost státního zastupitelství. Může výměna ministra nějak ovlivnit další vývoj citlivé kauzy? A souvisí změna ve vládě vůbec s Čapím hnízdem? Marie Benešová tvrdí, že ne.

Na Kněžínka číslo nemám

Odcházející ministr Kněžínek se odpovědi na otázku po důvodech své náhlé rezignace vyhnul. „Už nechci čelit neustálým mediálním spekulacím o tom, jestli skončím. Nejsem politik, chtěl jsem odejít v červenci. Přijde mi logické odejít, když se ve vládě mění i další ministři,“ napsal ve svém oficiálním vyjádření a nic k tomu dál dodávat nechce. Proč…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte