Za pouhých pět týdnů proběhne v Británii další lidové hlasování o brexitu. Bude mít podobu voleb do Evropského parlamentu, ve skutečnosti však půjde o předběžné referendum. Máme tedy před sebou jednoduchý a jediný úkol: co nejvíc navýšit počet hlasů pro strany, které podporují vyhlášení potvrzujícího referenda o brexitu, jež dá Britům demokratickou možnost volby mezi přijetím vyjednané dohody o brexitu a setrváním v EU.

Pokud se labouristé jasně za potvrzující referendum postaví, pak k těmto stranám patří i Labouristická strana. Když nebude stanovisko labouristů dostatečně jasné, je třeba se zaměřit na Liberální demokraty, Změnu pro Spojené království (Change UK), Zelené, Skotskou národní stranu nebo velšskou Plaid Cymru. Nakonec nebude ani tolik záležet na přesném rozdělení křesel jako spíš na tom, abychom mohli říct: „X milionů lidí hlasovalo pro proevropské strany, tedy zastánce referenda, zatímco pouze Y milionů hlasovalo pro jednoznačně probrexitové strany, jako jsou UKIP, nová Strana pro brexit Nigela Farage a konzervativci.“ V tomto zcela zásadním, konečném zúčtování neexistuje nic takového jako promarněný hlas. Každý jednotlivý hlas se bude počítat.

Důležitá jsou dvě čísla

Pořád je tu možnost, že se konzervativní poslanci budou natolik děsit rozhodující bitvy o jejich stranu, která mezi voliči vypukne 23. května, že se rozhoupou k podpoře dohody Theresy May v zoufalém posledním smysluplném hlasování v parlamentu, čímž tyto volby na poslední chvíli…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte