Kultura

Borovicové ostrovy

Když japonský novinář Wataru Curumi v roce 1993 vydal kritický spisek Kompletní příručka sebevraha, netušil, že se z něj stane globální a kontroverzní hit. Knihy se prodalo přes milion výtisků a navzdory záměrům autora se její kopie často povalovaly vedle těl sebevrahů. Jeden výtisk s sebou vláčí i Josa Tamagoči z románu Borovicové ostrovy od oceňované německé spisovatelky Marion Poschmann.

Hrdina knihy Gilbert Silvester potká Josu na tokijském nádraží při váhavém pokusu o sebevraždu. Nezaujme jej však ani tak jeho zoufalé odhodlání jako jeho prořídlá bradka. Gilbert je totiž nepříliš úspěšný německý akademik, který se věnuje kulturním dějinám vousů a jejich zobrazování. Do Japonska ale přicestoval z osobních důvodů: zdál se mu až příliš živý sen o nevěře vlastní manželky. Nebylo tedy jiné možnosti než odletět někam na druhou stranu zeměkoule a tam si všechno v hlavě srovnat. A když vidí Josu, srovnávání dostane jasný obrys – vezme si nešťastného chlapce pod křídla a dovede jej k důstojné smrti.

Borovicové ostrovy jsou navzdory mírně praštěné zápletce citlivým a křehce napsaným románem o hledání životní rovnováhy. I Gilberta na jeho putování Japonskem provází a inspiruje kniha, cestopis klasického básníka a vynálezce haiku Macua Bašóa, který při cestě na sever ostrova Honšú ohledával své nitro stejně jako zhrzený německý akademik, jen možná o něco soustředěněji a svědomitěji. Roztržitý a neurotický Zápaďan Gilbert spíše asociativně vzpomíná a…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte