16-profil-szanto
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Už dlouhá léta patří k nejznámějším tvářím České televize. Posledních pět let Jakub Szántó (42) reportoval jejím divákům z Blízkého východu, především z Izraele. Jak si nejvýbušnější region planety žádá, dost často u toho měl na hlavě helmu a na hrudi neprůstřelnou vestu – a tak je Szántó v tuzemském povědomí i nejznámějším představitelem profese „válečný reportér“. V létě uplynulého roku jeho blízkovýchodní mise skončila a vrátil se do Prahy. Tam ho čekala další životní novinka – jeho loňská kniha válečných novinářských zápisků s názvem Za oponou války má u čtenářů velký úspěch, oficiálně teď stvrzený i cenou čtenářů v soutěži Magnesia Litera. Od minulého týdne si tak může na vizitku připsat další řádek, titul úspěšného spisovatele.

Medvídek za hranou

Zahraniční zpravodaj veřejnoprávní televize se za rok objeví na obrazovce zhruba pětsetkrát, vypočítává Jakub Szántó. Jeho reportérský výsadek v Izraeli trval pět let, ale novinařině se věnuje od svých dvaceti. Války, revoluce a všemožné jiné krize tak tvoří jenom menší část toho, o čem jako reportér psal a točil. „Zaprvé je válka pro každého čtenáře přitažlivá,“ vysvětluje, proč si pro svou první knihu vybral zrovna svoje zážitky z bojových polí, nejen z Blízkého východu, ale i Gruzie nebo Ukrajiny. „Ale hlavně je ve válce všechno zhuštěné a intenzivní, všechny lidské příběhy i všechny moje zkušenosti. Už dlouho jsem věděl, že to chci všechno sepsat. Byla to jasná volba.“

Za oponou války není…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte