Kultura

O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky

Francouzský autor Jean-Michel Guenassia (1950) se do povědomí čtenářů zapsal obsáhlým románem Klub nenapravitelných optimistů. Někdejší scenárista a dramatik v něm skvěle zkombinoval intimní příběh zrání středoškoláka Michela v první půli šedesátých let v Paříži s velkým příběhem Evropy rozdělené studenou válkou. Ten ztělesňují členové zvláštního šachového klubu tvořeného emigranty z východního bloku. Rozsahem čtvrtinovou knihou O osudovém vlivu Davida Bowiehona holky se Guenassia ke svému nejúspěšnějšímu dílu tak trochu vrací.

Opět tu máme dospívajícího chlapce, který se necítí dobře ve většinové společnosti a nachází útočiště v uzavřené komunitě. Nechybí jediný nejlepší kamarád, láska k nedostupné dívce, rozchod rodičů, rodinná tajemství a záhada s překvapivým rozuzlením. Zatímco Michel byl však autorovým vrstevníkem, Paul se zdá být hrdinou velmi současným. A tak jeho rodinu tvoří věčně naštvaná motorkářka a tatérka Léna a její partnerka Baret, majitelka populární restaurace. Sám sebe Paul definuje jako „lesbičana“ - femininního kluka, který je ale stoprocentně na holky. Má štěstí, protože se od dětství pohybuje téměř výhradně ve společnosti žen. A zároveň smůlu, protože jde téměř výhradně o ženy lesbické, jež jsou navíc překvapivě netolerantní a konzervativní, počínaje matkou Lénou, jež heterosexuály nesnáší a doufá, že si její syn něco začne se svým homosexuálním kamarádem.

Taková zápletka by mohla fungovat v lehce bláznivé komedii,…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte