35A_jaros02 Prostor před vchodem do bruselského parlamentu; ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš

Každému, kdo si myslí, že katastrofy evropských dějin úzce souvisely s neschopností států spolupracovat, může napoprvé ta ranní chůze po hladké dlažbě na prostranství před Evropským parlamentem v Bruselu navodit nečekanou dávku dojetí. Přichází s uvědoměním, že za zdí ze skla, železa a betonu začíná nový pracovní den instituce, která je naopak nejlepší ukázkou mezinárodního partnerství, jaké kdy svět zažil. Na chodbách uvnitř se s naprostou samozřejmostí míchají zástupci dvaceti osmi států, kteří společně – tu s větším, tu s menším úspěchem – hledají způsob, jak život na starém kontinentě zlepšit. Už patnáct let jsou toho součástí i Češi a krátce před dalšími evropskými volbami může být užitečné nahlédnout, co tam vlastně dělají. Jako modelový příklad může sloužit muž, který do Evropského parlamentu přišel z jiného prostředí než z domácí politiky.

Chodba s Tomanem

Malé náměstí před hlavním vchodem do parlamentu možná není nejhezčím veřejným prostorem v Evropě, také ale nevypadá jako místo, jemuž by se chtěl člověk na procházce městem stůj co stůj vyhnout. Od širokého vchodu do budovy se ve výšce několika metrů nad zemí do kruhu stáčí dvě prosklené lávky, které propojují hlavní část parlamentu s budovami na druhé straně náměstí. Hranatý veřejný prostor tak vypadá jako kruhový, ale jen zdánlivě. Veliká okna odrážejí modré nebe, nadzemní chodníky jsou navíc lemované obřími fotografiemi, které ve zkratce dokumentují život v Evropě. Pod nimi na ploše jsou volně…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2474

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte