14-profil
Petr Rafaj • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Petr Rafaj je už deset let předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, jedné z osmi v ústavě zakotvených institucí České republiky. Když byl před čtyřmi lety opět vládou navržen a prezidentem jmenován na šestileté období šéfem ÚOHS, zaznamenala to média jen v krátkých zprávách. Jeho tvář by si ještě před měsícem vybavil málokterý občan této země.

Před třemi týdny se však pro nenápadného muže v čele důležité instituce všechno změnilo. Policie provedla domovní prohlídku u něj doma, na chalupě i v jeho kanceláři, zabavila podle oficiálního vyjádření velké množství spisů, Rafajovy telefony a počítače a začala podle informací Respektu prověřovat kolem dvacítky rozhodnutí ÚOHS kvůli podezření, že mohla být na pokyn Petra Rafaje zmanipulována ve prospěch konkrétních firem a osob. Dosud pevné křeslo, do něhož Petr Rafaj kdysi usedl zásluhou dohody Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka o obsazení lukrativních ústavních funkcí na základě stranického klíče, se v posledních dnech řádně zatřáslo a jeho tvář se každý den objeví v desítkách tuzemských médií.

Okrajová záležitost

Přestože od domovních prohlídek uběhl skoro měsíc, o Rafajově případu víme zatím málo. Dostupné informace jsou pořád známy především z publikovaných citátů dokumentu k povolení domovní prohlídky u místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a z projevů na dvou jednáních, která o věci vedla Poslanecká sněmovna. Petr Rafaj dosud nebyl obviněn. Zatím se zdá, že podstatou náhlého zviditelnění Rafaje je…

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte