Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Matka podřimuje, já píšu

V loňském Respektu číslo 6 načrtl v rubrice Jeden den Martin Skořepa (1966), „t. č. v domácnosti (matčině)“, co obnáší jeho starost o nemohoucí maminku. Dnes můžeme říci, že to byl od něho text laskavě popisný, že pisatel z valné části nesdělil – a vzhledem k rozsahu ani nemohl sdělit – skutečnou dramatičnost situace. K tomu se někdejší učitel a průvodce turistů odhodlal v próze Rituál Turínského koně.

Vypravěč, velmi přiznaně autobiografický, se s matkou stiženou Alzheimerovou chorobou odstěhoval z Prahy do pohraničí, do města, jež nazývá Ašerov. Sám je po onkologické operaci stomikem, člověkem se střevním vývodem. Vlastní rodinu nemá, je homosexuál bez stálého partnera (a se soft „sado-maso“ sklony). Otec zemřel, matka mu zůstala jediným pokrevně blízkým člověkem. V poměrně ostře na sebe nastřihávaných fragmentech autor zaznamenává některé každodennosti od listopadu 2016 do loňského letního slunovratu a také se vrací do osobní minulosti. Polemizuje s kdečím, spílá kdekomu, komentuje kdeco – politiku, náboženství, společnost, umění (ostatně název knihy odkazuje k artovému filmu Turínský kůň Bély Tarra). A dává při tom průchod pobavené hořkosti včetně náhledu na sebe sama.

„Ne, nebrzdí mě hrdinství, jsem docela obyčejně vypočítavý,“ vysvětluje, proč odmítá matku někam umístit navzdory radám lékařů i nabídkám, že se v ústavu uvolnilo místo. „Ztratil jsem pracovní návyky. V hodinách, kdy matka neprudí, píšu. Celý text, který brzy dočtete do konce,…

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte