Kultura

Konec podzimu

Kdo bude v ruce držet úhledně vyvedenou knihu Konec podzimu, měl by vědět, že třímá unikát. Světový. Panuje totiž shoda, že Tormod Caimbeul (1942–2015) je největší prozaik píšící ve skotské gaelštině. A Konec podzimu (původním názvem Deireadh an Fhoghair vydaný v roce 1979) je nejen jeho majstrštykem, ale dokonce největší knihou napsanou v mizejícím jazyce Skotska a přilehlých ostrovů. České vydání je navíc první přímý překlad této knihy do cizího jazyka – a zároveň první kniha přeložená do češtiny přímo z gaelštiny.

Tolik k literární vědě a historii. Pro běžného čtenáře je dobrá zpráva, že Konec podzimu je kniha pozoruhodná i sama o sobě. Popisuje jeden den v životě tří stárnoucích vesničanů žijících na nejmenovaném ostrově, který se nápadně podobá Vnějším Hebridám, kde Caimbeul vyrostl. Oněch dvacet čtyři hodin vyplněných banálními činnostmi v přípravách na zimu je nicméně jen formální rámec. Samotář Coinneach, Dříč a Nellie během nich svými vzpomínkami, vyprávěním a úvahami před čtenářem vykreslí celý zaniklý svět ostrovní vesnice; její historii, mezilidské vztahy, dramata a způsob života. A to všechno důsledně modernistickou formou, neboť Caimbeul se snažil do jazyka přinést inspiraci Joycem nebo Beckettem; také v tom je kniha v kontextu gaelštiny cenná. Zároveň si autor (samozřejmě láskyplně) utahuje ze sebe i ze skotských ostrovních tradic, třeba s jejich věčným a patetickým opěvováním všeho možného.

Čtenář už se tak na konci…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte