Britain's Prime Minister Theresa May holds a news briefing after meeting with EU leaders in Brussels
Devadesát minut prázdnoty. (Theresa May) • Autor: REUTERS

Nestává se úplně často, aby představitelé odborů a představitelé podnikatelů vydali ruku v ruce společné prohlášení k národu. Ve Velké Británii se to minulý týden stalo a přirození rivalové v něm vyzvali premiérku Theresu May, aby vzhledem k „výjimečné situaci, v níž se země nachází“, změnila své postoje a zabránila tak „masivnímu ekonomickému otřesu“. Nestává se také úplně často, aby premiérka vystoupila v televizi, zapomněla pozdravit diváky a prohlásila, že je stejně jako národ „již unavená“ z chování parlamentu, který údajně brání naplnit přání lidu. Není úplně běžné, aby si poslanci stěžovali, že je občané kvůli vystoupení premiérky napadají na ulici nebo že dostávají výhrůžky smrtí. V Evropě nejsme úplně zvyklí, aby nejvyšší ústavní činitelé mluvili o ústavní krizi nebo aby místní úřady varovaly učitele, aby se připravili na přerušení výuky a převzetí role pečovatelů o „bezprizorní“ děti, které nebudou schopny dostat se domů kvůli kolapsu dopravy a rozsáhlé panice nebo jejichž rodiče uváznou v zácpách a zaměstnáních. V Británii to ale minulý týden vypadalo, že chaos neřízeného odchodu z Evropské unie je vzdálen jenom několik málo dní a řešení není v dohledu.

Nic nepoví

V této atmosféře také odjížděla Theresa May do Bruselu na poslední summit Evropské unie konaný před osudovým datem 29. března, kdy podle stávající legislativy má britské členství v EU zaniknout. Před lídry evropských zemí předstupovala v situaci, kdy její vlastní parlament odmítl s odkazem na…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1873

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte