13-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Profesor Aleš Gerloch v Senátu neprošel na Ústavní soud a jeho navrhovatel prezident republiky hrozí horní komoře, že ji nechá přiškrcením rozpočtu „vyhladovět“. Senátoři by se neměli výhrůžky Miloše Zemana zaleknout. Hlasováním o Gerlochovi dal Senát najevo, že plní roli, pro kterou byl zřízen, a měl by v tom pokračovat.

Zájem a jeho opak

V tajné volbě Gerloch získal pouze devatenáct hlasů ze šedesáti čtyř přítomných senátorů, což lze interpretovat jako drtivou prohru prezidenta Zemana. Prezident svůj neúspěch komentoval slovy, že je to škoda především pro Ústavní soud, protože přichází o kvalitního soudce. Z jeho pohledu to tak nepochybně může být. Zeman totiž svými činy dokázal, že Ústavní soud nechápe jako nezávislou instituci, ale jako nástroj prosazování své vůle.

Počátkem roku vyšlo najevo, že se prezident prostřednictvím svého kancléře snažil ovlivňovat ústavní soudce v případech, které pro něj byly nějak důležité. Ti to sice odmítli, Aleš Gerloch by však mohl být tvárnější. Když se v minulosti rozhodovalo o vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA, nebo Ruska, sepsal Gerloch pro hlavu státu analýzu, že vydání do Spojených států je nezákonné, i když to tak ve skutečnosti nebylo. Zemanovi se Gerlochova argumentace hodila, protože Nikulina slíbil na osobním jednání ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Gerloch Zemana podpořil i v jeho boji proti kandidátovi na ministra zahraničí Miroslavu Pochemu. Zeman ho nechtěl, Gerloch jej…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte