Letadla Boeing 737 Max, novinka a velká naděje leteckého průmyslu, dolétala. Aspoň pro příští týdny. Do svého vzdušného prostoru jim v průběhu minulého týdne zakázaly vstup (mimo jiné) Čína, Evropská unie, Indie, Austrálie a Nový Zéland. S denním zpožděním se připojily Kanada a Spojené státy. Celosvětové doporučení nelétat pak ve čtvrtek vydala i samotná americká firma, která je vyrábí. To všechno v reakci na dvě fatální havárie letadel tohoto typu (v Etiopii a Indonésii) v průběhu posledního půlroku, které stály život 346 lidí a které vykazovaly podezřelé podobnosti.

Říjnová havárie v Indonésii je stále v šetření. Zkoumání černé skříňky z letadla etiopských aerolinek, které se zřítilo 10. března, je v úplných počátcích. Co je zatím jasné: obě letadla spadla krátce po vzletu, v obou případech se stroj ze zatím neznámých důvodů obrátil „čumákem“ směrem k zemi.

Současným hlavním podezřelým je palubní software MCAS, který má zajišťovat stabilitu stroje při letu. Automatický systém MCAS je novinka, kterou si vyžádala nová konstrukce letadla 737 Max a doplnila už existující bezpečnostní systémy. Jednou z teorií je, že firma Boeing nedodala svým kupcům a především jejich pilotům dostatečné informace o tom, jak přesně se systém může chovat. Ve spojení s drobnou závadou (tak tomu bylo v případě indonéské havárie) se MCAS začal chovat nestandardně a tlačil letadlo k zemi. Piloti netušili, co v takovém případě dělat, v nízké výšce krátce po vzletu měli na reakci jen pár vteřin a…

I_obalka_R12_Oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R12_Oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1191

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte