Michael Jackson byl král popu, který natočil jedny z nejchytlavějších hitů, jaké svět zná. Michael Jackson dlouhé roky velmi promyšleným způsobem sexuálně zneužíval nezletilé chlapce. To jsou informace, které v sobě od nynějška musí zpracovat každý, kdo má chuť pustit si skladby jako Billie Jean nebo Thriller.

Nutnost přehodnotit vnímání globální superhvězdy přichází se čtyřhodinovým dokumentem Leaving Neverland režiséra Dana Reeda, jejž minulý týden odvysílala HBO. Zachycuje výpovědi dvou mladých mužů. Oba se setkali s Jacksonem v době, kdy jim bylo méně než deset let, oba se těšili jeho přízni a oba nyní promluvili o všem, co se za zdmi zpěvákova ranče Neverland dělo. Svědectví mužů a události, na něž vzpomínají, jsou natolik otřesné, že nepřehlédnutelné množství západních novinářů, kteří jej viděli, reagovalo slovy: Písně Michaela Jacksona si už nikdy nepustím.

Lze dílo vnímat bez ohledu na jeho autora? Jak naložit s tím, že díla mimořádné krásy mohou být vytvářena lidmi, kteří páchali špatnosti? Podobné otázky si jistě klade spousta fanoušků, které Jacksonovy skladby povznášely a provázely je dospíváním. Zásadní dilema ovšem není jen, jestli Jacksona poslouchat, nebo neposlouchat. Měli bychom se také ptát, zda je v pořádku jeho hity – právě tím, že se hrají – nadále nechat vydělávat a vytvářet zisk.

Jackson byl za svého života ze sexuálního zneužívání nezletilých chlapců obviněn dvakrát. V roce 1993 to skončilo mimosoudním vyrovnáním. V roce 2003 jej…

I_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1524

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte