Poradce prezidenta Miloše Zemana pro energetiku Martin Nejedlý se netají tím, že ve světě lobbuje za české firmy. Před časem Nejedlý Respektu potvrdil, že se v Moskvě účastnil jednání s vedením jaderné společnosti Rosatom, která se v Česku uchází o zakázku na rozšíření jaderné elektrárny Dukovany. Při rozhovorech mimo jiné zaznělo, že české firmy mají zájem o kontrakty od Rusů tam, kde stavějí nebo plánují stavět jaderné elektrárny.

Kdyby k tomu došlo, Rosatom by to v budoucnu mohlo zvýhodnit při tendru v Česku. Mohl by totiž argumentovat, že je úzce provázán s českým byznysem. Dosud nebylo jasné, jak přesně si Rusové spolupráci s Čechy představují, detaily nyní upřesnili členové delegace ruského ministra průmyslu Denise Manturova, jež minulý týden navštívila Prahu.

Ministryně říká ne

Podle informací Respektu je ruská vláda spolupráci s českými firmami nakloněna, ale jen za té podmínky, že by jim na to půjčila peníze Česká exportní banka a za úvěry by ručila Exportní garanční a pojišťovací společnost, tedy český stát. V praxi by to vypadalo tak, že české firmy by od Rusů dostaly kontrakty na dodání techniky na konkrétní jaderné stavby, její pořízení by však financovali Češi.

V případě Ruska jde o riskantní projekt, protože se v minulosti ukázalo, že řada podobných půjček se v dalších letech stala nedobytnými. Nejznámějším takovým projektem je problematická stavba sibiřské elektrárny Poljarnaja. Jejím hlavním dodavatelem byla tuzemská společnost PSG, finance…

I_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2109

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte