Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Poland: 4th Warsaw Motor Show Autor: Profimedia, Zuma Press - Archive
Společnost Civilizace

Náskok doženeme

Do Evropy míří nová Tesla a zdejší automobilky slibují, že do dvou let nabídnou něco lepšího

Automobilka Tesla koncem února oznámila, že konečně zahájí výrobu dlouho slibované základní verze elektromobilu Tesla Model 3. Jeho hlavní výhodou má být cena, která v USA začne na 35 tisících dolarů (před státními dotacemi, na něž má kupující nárok), což je v přepočtu asi 800 tisíc korun. Oproti dřívější, výkonnější verzi stejného auta, která na jedno nabití ujede asi 520 kilometrů a stojí přibližně milion korun, je příznivější cenovka nového vozu vykoupena nižším dojezdem, zhruba 350 kilometrů – zároveň se ale díky ní z ikonické Tesly stává cenově dostupnější auto než dřív. Do Evropy má tato verze Modelu 3 dorazit v nejbližších šesti měsících (výkonnější verze už tady jsou) a může odstartovat novou éru elektromobility.

Není to jediný otřes, kterým automobilový trh prochází. V časech zpřísňujících se emisních požadavků, problémů dieselových motorů a nástupu alternativních druhů pohonu nemá nikdo nic jisté. O tom, jak se s tím vším vyrovnat, se nyní rozhoduje v centrálách velkých evropských, především tedy německých automobilek. Součástí úvah je i to, jak se prodrat do čela pelotonu elektromobily, jehož start Evropa prostě zaspala.

Znovu od základů

Německé automobilky potřebovaly dlouhých sedm let na to, aby dokázaly přijít na trh s elektromobily schopnými ujet na jedno nabití přes 300 kilometrů, což Tesla zvládla už v roce 2012. Němci vývoji za oceánem dlouho nevěnovali mnoho pozornosti. Snad jen Daimler se odvážil k nesmělé investici 50 milionů dolarů, která…

I_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte