Prezident Trump se podle všeho rozhodl, že žádná dohoda se Severní Koreou je lepší než dohoda špatná. Je to rozumný závěr, který naznačuje, že on sám i jeho tým k této důležité záležitosti přistupovali s vážností, jakou si zaslouží. Jedním z problémů jednání se Severní Koreou je snaha dosáhnout dohody, jež zajistí ústupky hned na počátku. Zkušenost totiž říká, že Pchjongjang svým závazkům nakonec plně nedostojí. Po pravdě řečeno, Spojené státy ale nejsou v plnění mezinárodních závazků také žádným přeborníkem.

Jako v Libyi

V průběhu vyjednávání se vždy vyplatí zkusit si představit sebe sama na místě toho druhého. Kdybyste byl severokorejským diplomatem, jistě byste si prostudoval poslední důležitou mezinárodní dohodu, kterou vyjednal a podepsal americký prezident: jadernou dohodu s Íránem. USA se v ní zavázaly zrušit sankce proti Íránu a umožnit mu obchodovat se západními firmami výměnou za zničení 98 procent íránského štěpného materiálu, tisíců centrifug a nukleárního reaktoru v Aráku spolu s plošnou instalací kamer a otevřeným vstupem inspektorů.

Ani za Obamovy administrativy nicméně Írán významný přístup do světové ekonomiky nezískal. Ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf mi několikrát vysvětlil, že navzdory znění smlouvy Obamova administrativa neschválila téměř žádné obchodní transakce mezi Spojenými státy a Íránem. Když se k moci dostal…

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte